Navigate to top.
BrightBites is currently undergoing a few changes. If you have any questions or are experiencing any difficulties, please contact us.

BrightBites Blog

Check here for our monthly stories!

Home / Archive by category "COVID-19"

Numeracy and Life Skills

May 27, 2020

When we integrate numeracy into all areas of the curriculum, it enhances a student’s understanding of every subject, as well the world around them. Growing and preparing food is not only fun, but it provides hands-on learning opportunities that easily incorporate numeracy into healthy eating education and the development of life skills.

For primary students, parents can use snack time to practice patterning and counting by making fruit kabobs. They can incorporate some simple discussions about fractions when segmenting an orange or cutting a bagel in half, and there’s no better way to practice measurement than asking children to help measure ingredients when preparing recipes.

Students in junior grades can do calculations to modify a recipe (e.g., half a recipe or double a recipe) and they can help with measuring the ingredients. To increase difficulty, parents can remove a measuring tool. For example, remove the 1 cup measuring cup and help them figure out how many ⅓ or ½ cups are needed to make 1 cup. 

With spring here, junior and intermediate students can map out a backyard or balcony garden by calculating the total area of their garden, choosing seeds, and then using the spacing guidelines for the seeds to calculate how many of each seed can be planted per row, and how many rows their garden can hold. They can even draw a diagram of their garden on graph paper.

Intermediate students can pick a favourite dinner recipe and then calculate the cost of the needed ingredients by looking at a grocery store website that lists prices online. They can also calculate the price per serving by dividing the total cost by the number of servings the recipe makes. Doing this with a second recipe will allow them to do a cost comparison. They may also notice cost differences amongst particular ingredients. As a bonus, students can also plan their favourite menu based on a sample budget. 

Links:

Tagged As   
COVID-19
Share   

Nurturing Learners at Home

May 7, 2020

The COVID-19 pandemic has educators and students entering a new unprecedented chapter in public education; learning from home. As you continue on this learning curve, consider the unique opportunities at home for students to learn about food and healthy eating.  

In addition to meeting curriculum expectations, suggest that families use this time at home to provide students with hands-on opportunities that build important life skills, such as food literacy. Involving kids in growing, preparing and enjoying food allows them to practice numeracy and literacy without it feeling like schoolwork. It can provide a fun and tasty way to get a meal or snack on the table too. Consider having students share photos of the food they make and what they learned from the experience.

Over the next few weeks we will share ideas for teachers to incorporate food and nutrition into home-based learning, starting with ideas related to numeracy and literacy (e.g., read a food-related book, utilize vegetables and fruit as units in math questions, explore different cultural food practices, investigate the sources of food in your community).  

Nurture healthy eaters. Making time for family meals and snacks, free from distractions (e.g., screens), at regularly scheduled times, can help reinforce healthy eating messages while allowing students to put their learning to practice. As you share healthy eating messaging and activities with families, be mindful of your sources of information. Continue to use Canada’s Food Guide for evidence-based information.

Tagged As   
COVID-19
Share